Jste zde
Vědci nejsou stádo oslů...
11.9.2009, (zku), Haló noviny
PRAHA - Vědci požadují v petici novou reformu vědy a vysokého školství a odvolání vládní Rady pro výzkum, experimentální vývoj a inovace (RVEVI). Petici sestavili lidé sdružení ve fóru akademických pracovníků Věda žije! a kolem iniciativy akademických senátů vysokých škol Pro vzdělanost.
RVEVI, která přes veřejně deklarovaná selhání a pochybení pokračuje ve své činnosti, upravila si jméno a dnes zasedá. Vědkyně a vědci slibují, že se ze stáda oslů promění v hlídací psy. Fórum Věda žije! vítá premiérovu připravenost realizovat seriózní debaty o budoucnosti vědy a výzkumu v ČR s cílem nalézt východisko ze stávající situace zapříčiněné selháním RVEVI. Požaduje konstruktivní jednání s cílem nalézt koncepční řešení systému hodnocení vědecké práce a vítá konstatování premiéra Fischera a ministryně Kopicové, že vypracovaný systém hodnocení vědecké práce je nevyhovující. Z tohoto důvodu požaduje okamžité pozastavení jeho aplikace. Dále pokládá jakékoliv další jednání o budoucnosti české vědy a výzkumu ve stejném složení jako 31. srpna za zcela nepřijatelné. Případných jednání se musejí účastnit především odborníci kompetentní řešit systémové záležitosti vědy a výzkumu. Fórum také odsuzuje tendence ministryně školství Kopicové vynucovat si pod pohrůžkami snížení finančních dotací podporu českých vysokých škol v postupu proti Akademii věd. Petice, kterou mají Haló noviny k dispozici, odmítá reformu výzkumu a vývoje, kterou připravila vládní rada a která se zavádí do praxe od roku 2008, i reformu vysokého školství, kterou připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT). Obě tyto reformy se podle protestujících vědců dějí bez jakékoli vážně míněné diskuse s širší veřejností.
S odborníky se rada nebaví
»Ve společnosti klesá prestiž vědy, nedostatečně je zohledněna její role jako ekonomického činitele.
Jednostranná orientace na granty a evropské fondy vytvářejí řadu neřešených komplikací, zvláště v základním výzkumu. Problém je také v povrchním systému hodnocení výzkumné aktivity institucí i jednotlivců.
Chybí systém motivující soukromou sféru k větší podpoře výzkumu, vývoje a inovativního podnikání,« uvádí se v nedávném stanovisku Výkonného výboru ÚV KSČM ke krizové situaci ve vědě a výzkumu.
»Hlavní zodpovědnost za současný vývoj mají vládní RVEVI a ministerstvo. Pravomoci Rady jsou ve srovnání s ostatními radami vlády enormní, přesto její činnost není podřízena veřejné kontrole.
Její členové neposkytují informace s odvoláním na slib mlčenlivosti a ani odborné veřejnosti nejsou průběžně poskytovány informace, které v obecném režimu podléhají zpřístupňování podle zákona o přístupu k informacím,« uvádí se v textu petice, o které píšeme. Členové RVEVI jsou jmenováni netransparentně a není dbáno na proporcionalitu v zastoupení jednotlivých skupin ucházejících se o veřejné prostředky na vědu a výzkum. Statut Rady umožňuje jejím členům účinně se dosazovat do dalších řídících pozic v orgánech ovlivňujících výzkum a vývoj, čímž dochází k nezdravé kumulaci moci. Komunikace Rady se zástupci odborné veřejnosti v podstatě neexistuje, veškeré kritické připomínky k výsledkům její činnosti jsou vypořádávány zcela formálně.
»Na připomínky odborníků není brán zřetel, nesouhlasné názory Rada ignoruje, a proto vzniká důvodné podezření, že reforma bude sloužit především zájmům soukromých firem, které mají získat miliardy korun z veřejných peněz,« uvedl člen petičního výboru Josef Šlerka.
Ve výše citovaném stanovisku komunistů je zdůrazněno, že cesta ke každodenní prosperitě malého evropského státu a jeho občanů vede ve 21. století jen přes dostatečné zhodnocení kvalifikace a znalosti občanů, které se těžce získávají, ale lehce mohou být ztraceny. KSČM se proto připojila k protestům českých vědců a požaduje, aby bylo revokováno rozhodnutí vlády o rozpočtovém masakru Akademie věd ČR.
A co o tom soudí expert KSČM?
K tiskovému prohlášení fóra »Věda žije!« se včera vyjádřil pro náš deník poslanec Milan Bičík, stínový ministr školství KSČM. »Pokládám za logický projev narůstající nespokojenosti české vědecké a akademické obce související s důsledky nezodpovědného přístupu a politiky bývalé koaliční vlády ovládané ODS a řízené jejím předsedou Miroslavem Topolánkem. Arogance a nekompetentnost, se kterou tato vláda tvrdohlavě prosazovala svoje představy reforem v oblasti terciárního vzdělávání i vědy, výzkumu a inovací, se kterou se pokoušela omezovat již tak nedostatečné prostředky na tuto oblast a se kterou se pokoušela vyvolávat nevraživost mezi výzkumnými a pedagogickými institucemi, přináší závažné problémy, s jejichž řešením nutně musí začít ještě současná vláda premiéra Fischera. Požadavky obsažené v prohlášení fóra Věda žije! a v současně zveřejněné petici tohoto fóra a iniciativy Pro vzdělanost téměř plně korespondují s již dříve zveřejněnými stanovisky KSČM.
Vyzývám proto pana premiéra a vládu jako celek, aby nečekala na výsledek petiční akce a bez prodlení provedla alespoň ta opatření, která jí přísluší jako orgánu zřizujícímu Radu pro výzkum, vývoj a inovace,« uvedl Bičík.