Jste zde
V Česku bude centrum nejvýkonnějšího radiového interferometru ESO
10.12.2009, ČTK
V České republice v observatoři Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově na Benešovsku bude jedno z evropských center projektu nejvýkonnějšího radiového interferometru světla ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). O zřízení českého centra rozhodla Evropská jižní observatoř (ESO), jíž je Česká republika od roku 2007 členem. ČTK to oznámil vedoucí projektu Marian Karlický z Astronomického ústavu Akademie věd.
Projekt ALMA umožní vědcům podle Karlického proniknout do chladných oblastí vesmíru, které jsou opticky neviditelné, ale v milimetrové a submilimetrové části spektra jasně září. Bude možné zkoumat záření nejvzdálenějších galaxií, galaxií, které se tvořily na počátku vesmíru před zhruba dvanácti miliardami let či pozorovat a zkoumat chemické složení hvězd a planet ve fázi vzniku z plynných oblaků.
Projekt ondřejovského ALMA centra je náročným a ambiciózním úkolem, který umožní českým odborníkům podílet se bezprostředně na průzkumu dosud málo probádané chladné složky vesmíru a postupně vybudovat pevné zázemí modernímu oboru takzvané milimetrové astronomii.
ALMA je celosvětovým projektem založeným na partnerství evropských, severoamerických a východoasijských vědeckých institucí a na jejich spolupráci s Chile. Hlavní evropské centrum ALMA je v sídle ESO v německém Garchingu u Mnichova. Spolu s ním v Evropě existuje i síť menších "národních" center, která vzájemně spolupracují. Každé se specializuje na určitou vědeckou problematiku.
Na fungování ondřejovského ALMA centra se bude s Astronomickým ústavem podílet Vysoká škola chemicko-technologická, Univerzita Karlova a Masarykova univerzita v Brně. Centrum se bude specializovat na sluneční fyziku, molekulární spektroskopii s vysokým rozlišením a extra-galaktickou a relativistickou astrofyziku.
České centrum bude také poskytovat uživatelskou podporu pozorovatelům ze střední a východní Evropy, zejména z Polska, Slovenska a Maďarska, ale i ze zemí mimo EU. Sloužit bude i k výchově mladých vědců.
Vytvoření českého ALMA centra bude znamenat otevření několika pracovních míst pro stálé vědecké pracovníky a technický personál. Astronomický ústav požádá o dotaci ze strukturálních fondů EU.
ESO buduje projekt ALMA v chilských Andách v nadmořské výšce více než 5000 metrů. Dokončen má být v roce 2012 a sloužit zhruba 50 let. ALMA bude svými parametry převyšovat všechny podobné existující systémy, uvedl vedoucí projektu českého národního centra.