Jste zde
Učená společnost představí postoje politiků k rozvoji věd
7.9.2009, čtk
Praha 7. září (ČTK) - Učená společnost České republiky představí na svém plenárním zasedání iniciativu Tucet předvolebních otázek ke koncepci rozvoje vědy a techniky v Česku s odpověďmi zástupců oslovených politických stran. V pozvánce na zasedání, které se bude konat v polovině září v největším sále sídla Akademie věd na Národní třídě v Praze, to uvedl Jiří Grygar z rady Učené společnosti.
Vědci se dotázali politických stran na to, zda jsou pro zavedení školného na vysokých školách. Pokud ano, tak jak chtějí zachovat dostupnost vzdělání pro sociálně slabší studenty, pokud ne, jak hodlají udržet financování systému vysokého školství. Po politicích chtějí také vědět, zda mají představu o tom, jak dosáhnout výrazného zvýšení úrovně českého základního i aplikovaného výzkumu a jeho přiblížení ke světové špičce.
Strany se mají rovněž vyjádřit k tomu, zda jsou pro zřízení zvláštního ministerstva pro vědu a vysoké školy, jaké postavení v české vědě by měla mít Akademie věd, zda považují současný model spolupráce vysokých škol a akademie za vyhovující, zda zastávají myšlenku nezávislosti a samosprávy vysokých škol nebo zda dávají přednost manažerskému řízení správní radou s převahou lidí mimo akademickou sféru, která by jmenovala rektory.
Akademiky také zajímá, zda jsou politické strany pro rozdělení vysokých škol na výzkumné univerzity, které by úzce spolupracovaly s Akademií věd, a na univerzity, které by se soustředily především na výuku.
V dalších bodech Učená společnost spíše konstatuje, že v ČR dostává věda z rozpočtu výrazně méně peněz než v řadě vyspělých zemí. Vládní Rada pro výzkum a vývoj podle Učené společnosti před časem uvedla, že část prostředků, které přiděluje na výzkum, vývoj a inovace, se ztrácí bez dostatečné kontroly "v černých dírách" rezortního výzkumu. Nedlouho potom ale doporučila vládě odebrat v příštím roce akademii 20 procent dotace a tyto peníze převést právě tam, kde se podle ní nejvíce ztrácejí.
Učená společnost také varuje, že kvůli současné situaci ve financování vědy hrozí odchod mladých talentovaných vědců do ciziny. Ve vládní Radě pro výzkum a vývoj jsou podle Učené společnosti lidé s nedostatečnou odbornou autoritou a zkušeností z badatelské práce. Vládní rada již dříve kritiku z akademické obce odmítla, opatření, která navrhuje, podle rady českému průmyslu prospějí.