Jste zde
Stop tunelování české vědy a kultury
26.8.2009, (zku), Haló noviny
PRAHA - Na zcela zaplněném pražském Palachově náměstí protestovalo více než tisíc lidí, vědců i studentů proti tunelování české vědy a kultury. Akci svolalo fórum s názvem Věda žije!, které sdružuje asi tři čtvrtiny ústavů Akademie věd ČR.
Vědcům se nelíbí, že by se finance měly přesunout ze základního výzkumu směrem k aplikační sféře, tedy k podpoře inovací ve firmách. Vadí jim krácení dotací Akademii věd ČR. Protestující měli transparenty s nápisy »Věda žije! Jak dlouho?« nebo »Bez vědy a bez kultury stanou se z nás brzy nuly!!!«. Na akci vystoupili s projevy biolog a filozof Stanislav Komárek, teolog Tomáš Halík, bývalý senátor a děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška nebo ředitel Národního divadla Ondřej Černý. Ten zdůraznil, že je dobré ozvat se, když chce někdo z někoho dělat voly. »Ještě důležitější
je ze sebe ty voly dělat nenechat,« dodal za mohutného potlesku Černý. Podle Zlatušky jsou změny ve financování vědy nastaveny tak, aby šly peníze firmám místo veřejným institucím. Obdobná situace se podle něj chystá i při reformě vysokých škol, které by měly v souladu s plánovanou reformou více spolupracovat se soukromým sektorem. Koordinátorka Národního kontaktního centra -ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR Marcela Linková se věnovala složení a činnosti Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).
Prohlášení fóra Věda žije!, jehož větší část už Haló noviny otiskly po vzniku tohoto sdružení, znovu přečetl Martin Markl z Matematického ústavu AV ČR. Chtějí také dosáhnout odvolání RVVI, která navrhla, aby se dotace akademii snížily v příštích třech letech o polovinu.
Zuzana Macek Jílková z Fyziologického ústavu AV ČR přečetla prohlášení Ivana Medka, zprostředkovaně akci podpořil i astronom Jiří Grygar.
Způsob financování vědy a výzkumu ze státního rozpočtu podle nového hodnocení vědeckých výsledků má platit už od příštího roku. Více peněz má dostat výzkum financovaný ministerstvem průmyslu a obchodu, Grantová agentura ČR a nově zřizovaná Technologická agentura.
Proti požadavkům vědců se před časem postavil i prezident Václav Klaus. Věda podle něj nemá výjimečné postavení a v době hospodářské krize musí šetřit i ona, napsal prezident v odpovědi akademikům, kteří si mu postěžovali na krácení státních peněz pro Akademii věd ČR. Vědecké bádání nemá podle Klause pro Česko vyšší význam než například zdravotnictví nebo policie, které také musí šetřit. Na Klause se na konci července obrátili Petr Hájek a Miroslav Fiedler z Akademie věd. Vyjádřili obavu ze snižování rozpočtu Akademie věd s tím, že je ohrožena její existence. Záměr vlády podpořila také Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy, proti snižování rozpočtu AV jsou naopak ČSSD, lidovci, a především, jak jsme již dříve informovali, komunisté, kteří se za protestní akce vědců postavili a požadují, aby prostředky na jejich bádání nebyly kráceny.