Jste zde
Obama: Peníze na českou vědu budou
18.9.2009, Hospodářské noviny, Miroslava Jirsová, Marek Pokorný
Americký prezident Barack Obama slíbil, že Česko kvůli zastavení radaru o peníze nepřijde.
Výstavba amerického radaru v Brdech sice padá, ale peníze na českou vědecko-technickou spolupráci ze Spojených států potečou nadále, slíbil včera americký prezident Barack Obama českému premiéru Janu Fischerovi.
Že by Češi peníze nemuseli dostat, popírají jak ministr obrany Martin Barták, tak ministr zahraničních věcí Jan Kohout s tím, že vojenská, vědecká ani průmyslová spolupráce obou zemí není přímo vázána na jednání o radaru.
Podle odhadů odborníků z ČVUT jdou na českou vědu desítky až stovky milionů korun ročně a většina z nich s protiraketovou obranou a existencí radaru nesouvisí. Do budoucna očekávají naopak užší spolupráci obou zemí.
„Mám jasné a konkrétní signály, že Američané chtějí spolupráci ve vědě spíše posílit a systematizovat. Více peněz chce investovat americké letectvo, námořnictvo, i NASA,“ řekl profesor ČVUT Vladimír Mařík, který s Američany dlouhodobě spolupracuje.
Jeho slova potvrzuje i červnová návštěva kontradmirála amerického námořnictva Nevina Carra v Česku, který zvažuje umístění americké kanceláře pro koordinaci výzkumu ve střední a východní Evropě do Prahy.
Přímo na radar je přitom aktuálně vázáno 600 tisíc dolarů určených na tři vědecko-technické projekty, které Spojené státy Česku přislíbily jako kompenzaci za postavení radaru. Část peněz stále nebyla vyplacena. O peníze z Agentury pro raketovou obranu (MDA), která projekt koordinuje, se podělí Fyzikální ústav Akademie věd, katedra kybernetiky ČVUT a soukromá firma Crytour.
Firma Crytour z této sumy získala zatím jen dva miliony korun. „Doufáme, že ta vazba byla opravdu na odborné bázi, ne politické. Takže není důvod, proč by spolupráce neměla pokračovat,“ řekl šéf firmy Jindřich Houžvička, i když přiznává, že zatím žádné smlouvy na pokračování projektu po uzavření první etapy nebyly uzavřeny.
Pesimističtější je ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd Jan Řídký, který získal na tříletý výzkum přislíbeno pět milionů korun. „Je otázka, jestli bude výzkum ministerstvo obrany USA platit dál,“ uvádí Řídký. Podle něj sice konec zakázky jeho ústav nezruinuje, ale peníze by chyběly.
Fakulta kybernetiky ČVUT už vyčerpala většinu amerických peněz od agentury MDA, o další spolupráci bude teprve jednat po skončení projektu v říjnu. Podle informací odborníků z ČVUT ale právě agentura MDA plánuje provést škrty ve svých výdajích. Nesouvisí ovšem s radarem, nýbrž s ekonomickou krizí.