Jste zde
Nedělejte z nás osly, vzkazují akademici vládě
1.9.2009, Lidové noviny
PRAHA Zhruba 150 akademiků včera podpořilo šéfa Akademie věd České republiky Jiřího Drahoše, který přišel diskutovat o budoucnosti vědy ke kulatému stolu. Do Lichtenštejnského paláce jednání včera poprvé svolal premiér a předseda Rady pro výzkum a vývoj Jan Fischer.
Demonstrující vědci mají na hlavách připevněny oslí uši a přivedli si i živého osla. Na sobě mají černá trička s nápisem „Věda žije!“. Přinesli si rovněž transparenty, například s nápisy „Bude z nás národ oslů“ a „Stop tunelování vědy“. Kolemjdoucím rozdávali letáky, ve kterých informovali o vědní politice vlády.
Pořádající fórum Věda žije nazvalo happening „Oslíčku otřes se aneb nedělejte z vědců osly“. Akademie věd se má otřást jako známý pohádkový osel a vypadnout z ní mají miliardy, které půjdou do průmyslové sféry na „pochybné výzkumy“, tvrdí protestující vědci.
Nelíbí se jim také složení diskutujících u kulatého stolu. Akademie má mezi dvacítkou účastníků jen tři zástupce, zatímco průmysl šest a vládní rada pro výzkum a vývoj, kterou akademici viní z toho, že připravila chaotickou reformu vědy, dokonce devět zástupců. Vědci proto žádají odvolání vládní rady. Že je složení jednací skupiny pro akademii nevýhodné, není podle Michaely Vojtkové z hnutí Věda žije překvapením, když je akce pod taktovkou těch, kdo pokřivenou reformu a hodnocení vědeckých výsledků připravili. „Je to fraška,“ řekla.
Premiér Fischer slíbil jednání u kulatého stolu před měsícem, kdy po schůzce s Drahošem přislíbil navýšit akademii rozpočet na příští rok o půl miliardy korun.
Debatovat se má mimo jiné o způsobu, jak měřit a hodnotit úspěšnost výzkumu. Teprve podle výsledků této diskuse mají být stanoveny státní příspěvky pro akademii na roky 2011 a 2012. Podle dosavadní metodiky by totiž dostala z vládního rozpočtu téměř o polovinu peněz méně než letos.
Vědci si rovněž slibují zlepšení situace od vítěze předčasných parlamentních voleb, které budou počátkem října.
Fórum Věda žije je iniciativou vědeckých pracovníků, která si stanovila cíl informovat veřejnost o krizové situaci ve vědě, vyvolat otevřenou diskusi a iniciovat systémové změny. Vědci totiž tvrdí, že k restrikcím dotací akademii, která je baštou základního výzkumu, nedochází vinou hospodářské krize, ale pod tlakem lobbistických skupin, které usilují o převedení miliard korun z veřejných zdrojů dosud plynoucích na základní výzkum do aplikovaného výzkumu v průmyslu. Tvrdí, že se za těmito snahami často skrývají soukromé zájmy.