Jste zde
Singapur očima Karla Olivy
29.8.2009, Lidové noviny
„Na Singapuru mě uchvátila jeho kosmopolitnost,“ říká ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd. „Vedle centra s mrakodrapy tu existuje čtvrť indická, arabská, malajská i čínská, takže se tu můžete seznámit se všemi základními ingrediencemi Asie. Cestu ze Západu do Indie tu urazíte snadno pěšky, do Arábie je to přes ulici a Čína je čtyři stanice metrem.“
1
Království tolerance...
V Singapuru není nikdo úplně a původně doma, všichni jsou nově příchozí. Pojem tolerance se tu proto píše velkými písmeny: na okraji indické čtvrti je čínský buddhistický chrám a v Chinatownu zase ta nejmalebnější hinduistická svatyně. V evropské části jsou blízko sebe kostely katolické, protestantské a pravoslavné, dvě synagogy a několik mešit. Na ulici potkáte čínské dívky v minimalistických šortkách a odvážných topech, které nakupují zeleninu s muslimkami zahalenými od hlavy k patě - a nikdo s tím nemá problém.
hydrodynamiky
2
...a vědy
Když Singapur získal roku 1965 plnou nezávislost, nebyly perspektivy zrovna růžové: nevelký ostrov nedisponoval žádným nerostným bohatstvím ani průmyslem či lákadly pro turisty. Vláda však chytře vsadila na volný obchod a ze zisků pak financovala dlouhodobý cíl: nejkvalitnější vzdělání pro všechny, rozvoj vědy a moderních technologií. Singapur se tak zařadil mezi asijské „ekonomické tygry“ a přilákal zahraniční kapitál - nejen finanční, ale hlavně myšlenkový.
Pokud jste držitel(ka) Nobelovy ceny, zeptejte se singapurské vlády, jestli by vás nezaměstnala (včetně vašeho týmu): máte nemalé šance, že dostanete velmi solidní nabídku. A pokud jste spíš mladší ročník (tak mezi 5 a 15 lety), zajeďte si metrem do rozsáhlého Scientific Parku, kde se zábavnou formou dozvíte spoustu zajímavých věcí o vědě - a možná se pro ni nadchnete. Na snímku jsem zachytil děti na vodní mechanické atrakci, kde se mohou nenásilně seznámit se zákony .
3
Rybičkový peeling
V zemi, jejíž historie ještě netrvá ani 200 let, se nemůžete kochat památkami jako v Evropě: největší pamětihodností je britské pobřežní opevnění z 19. stol. Zato ale můžete v centru obdivovat nápaditou moderní architekturu, vypravit se na výlet do rezervace tropického pralesa, jít se vykoupat na pláž na údajně nejjižnějším cípu Asie (na původní kamenité pobřeží byly nasypány tisíce tun nejjemnějšího písku „z dovozu“), vypravit se do moderní zoo osobně nakrmit slony nebo klokany, prohlédnout si v Mořském světě nejroztodivnější ryby, a dokonce si je i pohladit.
A jako největší atrakci se můžete podrobit „rybí pedikúře“ - totiž strčit nohy do bazénku a nechat si ztvrdlou kůži opracovat rybími čumáčky. Vyzkoušel jsem to a nebolí to, jen to strašlivě lechtá.
4
Nákupy a MHD jménem SMRT
V Singapuru se najíte kdykoliv a kdekoliv, cena za vydatný oběd u stánků se specialitami ze všech koutů Asie začíná u 35 českých korun. A až se kolem sedmé večer setmí, můžete na obchodní třídě nakoupit značkové oblečení a elektroniku, která do Evropy dorazí tak za půl roku (a za dvojnásobnou cenu). Všude dojedete levnou a skvěle fungující městskou dopravou - i když pro Čecha je zkratka místního dopravního podniku Singapore Mass Rapid Transit trošku nestravitelná. A všude a o všem se dohodnete anglicky. No, kdo by nechtěl jet?