o nás

14.08.2009 13:24

Fórum Věda žije!, z.s. je zapsaným spolkem (dříve občanským sdružením, IČO 22831827), který vznikl v důsledku nečekaně vyhrocené situace v oblasti české vědy a výzkumu v létě 2009. Fórum založili mladí vědci a vědkyně z širokého spektra vědních oborů (oblastí věd přírodních, technických, společenských i humanitních), kteří si uvědomili nezbytnost vlastního aktivního přístupu a zájmu o problematiku vědní politiky ČR. Nejde nám však jen o aktuální problémy české vědy. Zajímá nás role vzdělanosti, vědy a kultury v širším společenském kontextu a model jejich veřejného spravování. Politicko-ekonomické tlaky ohrožují samostatnou a nezastupitelnou úlohu veřejného prostoru a mohou fatálním způsobem ovlivnit vzdělanost a kulturnost budoucí české společnosti. Cílem Fóra Věda žije! je informovat veřejnost o krizové situaci zejména v oblasti vědy a výzkumu, vyvolávat otevřenou diskuzi a iniciovat systémové změny. Součástí práce fóra je osvětová, propagační a mediální činnost určená pro široké spektrum veřejnosti. Chceme iniciovat a vést přímý dialog s osobnostmi akademického, veřejného a politického života, přispívat k popularizaci vědy letákovými kampaněmi, odbornými i populárními novinovými články, blogy a diskuzemi, organizováním veřejných shromáždění a tematických happeningů. O širším konceptu veřejného prostoru pro vědu, vzdělanost a kulturu v české společnosti přemýšlíme i s dalšími iniciativami (Za Česko kulturní). V létě 2009 uspořádalo Fórum Věda žije! několik protestních akcí a happeningů. V roce 2010 pak mj. diskuse na aktuální témata: Vize pro českou vědu; Věda ve společnosti; Výzkum a inovace. Spojenci, či rivalové?.

Aktivity a prohlášení občanského sdružení Fórum Věda žije! vyjadřují výlučně postoje jeho členů. Členství i činnost ve Fóru Věda žije! jsou čistě dobrovolnými.

Stanovy o.s. Fórum Věda žije! jsou dostupné zde.

Pokud jsou Vám aktivity Fóra Věda žije! sympatické, můžete se zapojit. V rubrice podpořte nás jsou uvedeny informace o členství ve sdružení.

Zástupci Fóra Věda žije!

Mgr. Lukáš Dvořáček - dvoracek@vedazije.cz

Předseda, zástupce pro vědy o živé přírodě, studuje na Přírodovědecké fakultě UK

Mgr. Michaela Vojtková - vojtkova@vedazije.cz

Místopředsedkyně, zástupkyně pro humanitní vědy, pracuje na Sociologickém ústavu AV ČR, v.v.i.

Ir. Mgr. Michael Komm, PhD. - komm@vedazije.cz

Místoředseda, zástupce pro vědy o neživé přírodě, pracuje na Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i.

 

 

 

 

 

 

PřílohaVelikost
OS Fórum Věda žije!_STANOVY.pdf8.71 MB

Komentáře