Fórum Věda žije! je občanským sdružením, které vzniklo v důsledku nečekaně vyhrocené situace v oblasti české vědy a výzkumu v létě 2009. Fórum založili mladí vědci a vědkyně z širokého spektra vědních oborů (oblastí věd přírodních, technických, společenských i humanitních), kteří si uvědomili nezbytnost vlastního aktivního přístupu a zájmu o problematiku vědní politiky ČR. Nejde nám však jen o aktuální problémy české vědy. Zajímá nás role vzdělanosti, vědy a kultury v širším společenském kontextu a model jejich veřejného spravování.

Více o fóru Věda žije...


13.06.2016 13:57
Aktualita

Fórum Věda žije! spouští vlastní databázi výsledků VaVaI – RIF!

Praha, 13. 6. 2016 – Spolek Fórum Věda žije! spustil vlastní veřejnou databázi vědeckých výsledků RIF! (Rejstřík informací Fóra Věda žije!). Tato databáze obsahuje podstatnou část informací obsažených v aktuálně nedostupném RIVu. Tato aktivita je reakcí na výpadek oficiální databáze isvav.cz, která přestala být dostupná na konci května. Zástupci úřadu vlády odpovědní za vědní politiku se zatím nedokázali dohodnout s provozovatelem databáze isvav.cz na prodloužení smlouvy.

AttachmentSize
TZ_rif_final.pdf87.55 KB
05.04.2016 12:56
Aktualita

Stručný manuál k boji s predátory aneb jak zlepšit publikační praxi na vašem pracovišti

V posledních měsících se v akademických kruzích hodně diskutuje o etice správné publikační praxe a o tzv. predátorských publikacích. Diskuse se rozvinula poté, co se ukázalo, že ani věda v ČR není ušetřena vážných morálních selhání vědeckých pracovníků při publikační činnosti (např. kauza Strielkowski).  Na různých akademických institucích se objevila varování před predátorskými časopisy a nakladateli, která byla občas doplněna i o doporučení, jak se jim vyhnout.

23.03.2016 12:02
Aktualita

Vysoké školy čerpaly prostředky z MŠMT za diplomové práce přetištěné jako odborné knihy

Řada odborných knih, které vysoké školy zařadily do hodnocení vědeckých výsledků (tzv. kafemlejnku), jsou účelově vyrobené s cílem zajistit svému pracovišti finanční příjem. Jde zejména o knihy vydané ve vydavatelství Lambert Academic Publishing, mezinárodně známé jako vydavatelství, které vydá prakticky cokoli. Vysoké školy za tyto monografie čerpaly přes 32 miliónů Kč a dalších přibližně 13 miliónů budou čerpat v následujících letech.

AttachmentSize
TZ_LAP_priloha.pdf247.94 KB
TZ_LAP_v5.pdf120.38 KB
17.03.2016 18:19
Aktualita

Publikace v predátorských časopisech v kontextu českého hodnocení vědeckých výsledků

ve čtvrtek 17.3. prezentoval zástupce Fórum Věda žije! Michael Komm příspěvek na téma Publikace v predátorských časopisech v kontextu českého hodnocení vědeckých výsledků na LXX. Akademickém fóru. Prezentace je dostupná v příloze.

AttachmentSize
predatori_pres_LXX_AF_2016.pdf1.88 MB
17.02.2016 09:32
Aktualita

Predátorská vlna láká ke svezení, objevují se ale i černí pasažéři

Na první pohled to vypadá jako úspěch po týdnech rozpačitého mlčení se téma predátorských časopisů a českých publikací v těchto periodicích (které jsme zveřejnili v rámci projektu antipredátor http://antipredator.vedazije.cz) dostává do médií

AttachmentSize
Predatorske_casopisy.pdf144.14 KB
15.02.2016 15:17
Z médií

Slovenští učitelé stávkují, čeští zatím ne

15. 2. 2016 A2larm, Václav Drozd, Tomáš Hlaváček

Pracovní podmínky zaměstnanců ve školství jsou ve středovýchodní Evropě katastrofální. Změnit to může jen organizovaný odpor.

Je těžké věřit, že katastrofální výdaje na školství jsou jenom výsledkem soustavného diletantismu politiků od devadesátých let, a ne vědomě prosazovanou strategií, jak Českou republiku udržovat v pozici zásobárny levné pracovní síly.

15.02.2016 15:12
Z médií

Dobré základní školy pro všechny děti

15. 2. 2016 Deník Referendum, Petr Chaluš

Nárůst počtu placených soukromých základních škol je především zprávou o tom, že s veřejnými základními školami něco není v pořádku. Je překvapivé, jak málo se věnuje pozornosti této proměně českého základního školství.

Možná je nakonec plánem státu připravovat ve veřejných základkách zdarma sociální skupinu novodobých dělníků. Možná to státu ani nevadí, nakonec asi všichni vyšší úředníci mají své děti v soukromých základních školách (mezi elitou).

10.02.2016 10:53
Z médií

Vzkaz z Brna na Slovensko: Učitelky a učitelé, vydržte!

10. 2. 2016 A2larm, Táňa Sedláková

V Brně se dnes chystá solidární demonstrace na vyjádření podpory stávkujícím učitelům na Slovensku.

V pondělí 25. ledna byla stávkovým výborem Iniciativy slovenských učitelů vyhlášena časově neomezená stávka. Tomu předcházelo dlouhodobé připomínání a vrchovaté individuální úsilí učitelů a učitelek středních a základních škol o nové možnosti spravedlivějších a uspokojujících pracovních podmínek.

15.01.2016 11:43
Aktualita

Nepřesná formulace v MF Dnes

V páteční MF Dnes vyšel článek Marka Přibila s názvem "Kafemlejnek obnažil pokřivené pozadí české vědy", který se věnuje problematice publikování v predátorských časopisech (podrobnější info ke kauze je na stránce našeho projektu antipredátor). Ve článku se mimo jiné objevuje i následující věta:

"Problém s kvazi vědeckými periodiky, jež si vědci k vykazování publikační činnosti zvykli nadužívat, se týká pětaosmdesáti procent českých vysokých škol; Akademie věd vykázala dle aktuálních odhadů dvanáct procent obskurních výstupů!"

Syndicate content